Medikal Ayak Sağlığı ve Rehabilitasyonu

Medikal Ayak Sağlığı ve Rehabilitasyonu

Vücudumuzda en fazla yıpranan ve tüm vücudumuzu taşıma görevine sahip olan ayaklar; çatlaklar, tırnak batmaları, nemsiz kalarak kuruma gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunlar, ayağın hem kötü görünmesine hem de sağlık açısından risk altında olmasına neden olabiliyor.

Medikal ayak bakım uygulamasıyla; yetersiz ayak bakımı, tırnağın yanlış kesimi, nasır, ayakkabı vurması, mantar gibi nedenlerle yıpranan ayaklara doğru bakım sağlanıyor. Rutin olarak ayda 1 kez uygulanması önerilen medikal bakımı ile ayakların eski canlılığına ve sağlığına kavuşması mümkün.

Medikal ayak bakımında, klasik manikür pedikür uygulamalarında kullanılan kesici aletler olmadan, tıbbi cihazlar yardımıyla ve özel freze uçlar ile uygulama yapılıyor. Medikal ayak bakımı uygulamasında kişiye rahatsızlık verilmiyor; ağrısız, steril ve hijyenik koşullar altında uygulama yapılıyor. Böylece dolaşım ve sinir sisteminin sağlığı korunabiliyor. İnsan sağlığını ilgilendiren tüm vücut organlarının el ve ayaklardan etkilendiği düşünülürse, ayak bakımının önemi açıkça görülüyor.

Medikal ayak bakımı esnasında; tırnak kesimi, tırnak dizaynı, tırnak yüzeylerinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi gibi uygulamalar yapılıyor. Medikal özellik gösteren bu uygulama steril olduğundan, başka merkezlerde öne çıkan yöntem farklılıklarının neden olduğu ağrı ve batık gibi sorunlarla karşılaşma riski bulunmuyor.

Bu uygulamada kişilere; özellikle problemli ayaklardaki nasır ve sertleşme problemlerinin giderilmesi, kalınlaşmış mantarlı tırnakların bakımı, deri sertleşmesi, deforme tırnakların bakımı, çatlak topuk bakımı, batık tırnaklara tel sistemi uygulanması, diyabetli ayak bakımı gibi çözümler sunuluyor. Bu uygulamanın düzenli yapılması, kesin sonuç alınmasını sağlıyor. Diyabetli ayaklarda dolaşım bozukluğundan dolayı zaman içinde his kaybı oluşabiliyor. Ancak kişiler acıyı hissetmekte zorlanıyor. Bu nedenle diyabetlilerde ayak bakımında kesici makas, pens ve sivri uçlu aletler kullanılmadan, özel cihazlardan destek alınıyor.

Ayak sorunları kimlerde daha sık görülüyor?
Ayaklarda yaşanan sorunlar özellikle düztaban(Pes planus) veya yüksek kavis(Pes kavus) gibi ayaklarda basma problemi olan, diyabetli, uzun süreli kapalı ayakkabı giymek durumunda kalan kişilerde daha sık görülüyor. Bu özelliklerden en az birini gösteren kişilerin, bizzat yaz aylarında ayak bakımları konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.